To-čo-sa-nesmie-pomenovať sa už blíži -alebo plán B

Autor: Miriam Soukupová | 28.11.2011 o 19:21 | (upravené 28.11.2011 o 20:18) Karma článku: 12,83 | Prečítané:  2283x

Tak si prídem večer z práce, sadnem si ku správam a nevychádzam z údivu. Už druhý mesiac s napätím očakávam predstavenie geniálneho plánu B, ktorý zabezpečí nielen akútnú ale aj plánovanú zdravotnú starostlivosť a prinesie našemu zdravotníctvu trvalé riešenie a to napriek tomu, že 2000 lekárov príde k 1.12. o zamestnanie. Okrem už starých známych rozprávok o zlučovaní a racionalizácii oddelení preleteli dnes éterom aj ďalšie výplody chorých mozgov našich politikov a ich poradcov ( a sponzorov). Ale poďme pekne po poriadku. Tak za prvé - zlučovanie oddelení a rušenie nemocníc. Tento krok by bol určite veľmi efektívny  a úspešný za predpokladu, že lôžkové oddelenia a nemocnice slúžia k tomu, aby sme mali kde lekárov zamestnávať. Zrušíme ich a lekárov už viac zamestnávať nepotrebujeme, nech si idú kam chcú. Pokiaľ však prijmeme fakt, že jednotlivé oddelenia existujú preto, aby sme mali kde hospitalizovať a liečiť našich pacientov, tak nechápem ako im takýto krok prospeje. V krízovom, respektíve núdzovom stave by práve naopak mali takéto kapacity nanovo vznikať keďže našich občanov vo zvýšenej miere ohrozujú tie hrozby, kvôli ktorým ten núdzový stav bude vyhlásený.

Tu sa ospravedlňujem za vágny popis ale naozaj nemám ani predstavu aké typy hrozieb to sú. V každom prípade rušenie oddelení a nemocníc situáciu nijako nerieši keďže výpovede nepodali pacienti ale lekári.

Za druhé - minister už požiadal susedné krajiny aby poslali svojich lekárov k nám na výpomoc. To je od neho milé, nepovedal nám však ktorý štát koľko lekárov a akej odbornosti poskytne. Kedy prídu a či vôbec prídu? Úprimne - ja by som sa v podobnej situácii do Česka, Maďarska či Poľska nevybrala. A to nielen zo solidarity k lekárskemu stavu ale aj z iných, napríklad rodinných dôvodov. V každom prípade mi odľahlo, že už zháňa aspoň lekárov špecialistov a nevyhráža sa nám povolaním medikov a armády ako pani premiérka pred pár dňami.  A pozor! Pán minister má ešte ďalšie tromfy. Predsa lekári, ktorí výpovede nedali môžu pracovať dlhšie, slúžiť viac služieb prípadne vypomáhať aj v iných nemocniciach. Tak v tomto bode bude asi už aj laikovi jasné prečo jednou z požiadaviek lekárov bolo a je dodržiavanie Zákonníka práce. Ako potencionálny pacient by som sa od takto preťaženého lekára asi ošetrovať nedala. A ako potencionálny ošetrujúci lekár by som ani takúto zodpovednosť na seba nevzala. Najmä nie v dobe, kedy minister Uhliarik  prosí pacientov, aby mu každý "pocit", že nie sú adekvátne ošetrení ihneď oznámili na mailovaj adrese, ktorú pre nich zriadil. ( tento článok na túto adresu po dokončení posielam). A on sa už postará aby ďalší nosný článok reťazca Penty - Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou - adekvátne zasiahol. Ale zdá sa, že lekári si toto všetko uvedomujú, keďže hromadne podpisujú výpovede zo služieb aj petície, že svojich odchádzajúcich kolegov zvýšeným pracovným úsilím nahradiť nemienia.

Nevadí, vláda má predsa iné, trvalé riešenia! Navýši počet sanitiek o 50 a počet operátorov KOS o vyše 40! Konečne aspoň jedna dobrá správa. A kto bude v tých sanitkách pri pacientoch sedieť pán minister? Načo je pacientom sanitka bez lekára? A tiež treba rozlišovať pojmy operátor a operatér. Navýšenie operátorov znamená, že keď budete sanitku volať, dovoláte sa rýchlejšie a máte šancu si " pokecať" s väčším počtom ľudí. Operátor vás potom naviguje do nemocnice, kde je/ v našom prípade nie je / operatér, ktorý váš zdravotný problém môže vyriešiť.  Milí spoluobčania, a na záver, v prípade, že by ste ešte stále nepochopili, že od štvrtka 1.12. vás nemá kto ošetriť, tak pre vás vláda zriadila v každej nemocnici info linku aby vám to riaditelia nemocníc mohli povedať aj osobne. Zabudla som snáď na niečo?

10 rokov pracujem v obore anesteziológia a intenzívna medicína ( FN Hradec Králové a FN Žilina) a možno to je dôvod pre ktorý nedokážem roypoznať všetky výhody plánu B tak farbisto a optimisticky ako ich prezentujú politické  elity, ktoré sme si zvolili a delegovali ich právomacami v oblasti štátnej správy. Ale pripadám si ako pri čítaní piateho dielu Harryho Pottera v ktorom sa Ministerstvo mágie všetkými možnými čarodejníckymi praktikami snažilo zabrániť, aby sa verejnosť dozvedela, že Ten -Koho -Netreba-Menovať sa vrátil. ( Na tomto príklade to už snáď pochopí každý)

Vážení spoluobčania! Naša vláda nám to do očí nikdy nepovie ale To - Čo-Sa-Nesmie-Pomenovať - kolaps slovenského zdravotníctva - sa blíži! Už o tri dni!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?