Prečo by bolo vyhlásenie núdzového stavu protiústavné

Autor: Miriam Soukupová | 27.11.2011 o 17:42 | (upravené 28.11.2011 o 9:19) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  412x

Naši politici a  právnici sa predháňajú v stanoviskách ako a či vôbec  vyhlásiť núdzový stav, ako bude organizovaný a zabezpečený. Niektorí, a ja patrím medzi nich, sa však domnievajú, že vyhlásenie núdzového stavu by bolo za súčasných okolností protiústavné. Tu sú moje argumenty. 1. Deklaráciu o pripravenosti ukončenia pracovného pomeru podpísalo vyše 2000 lekárov už k 1. júlu 2011, do konca júla to bolo 3249 lekarov zo 48 nemocníc. 2. Už 14.9.2011 predstavitelia LOZ informovali slovenskú vládu, že pod hromadné výpovede sa do  uvedeného termínu podpísalo takmer 1500 lekárov z približného celkového počtu 6500 lekárov v slovenských nemocniciac. 3.  2387 lekárov podalo výpoveď už k 1.10.2011. Ich výpovede spĺňali všetky legislatívou stanovené náležitosti a bola v súlade so Zákonníkom práce. 4. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik aj vláda SR na čele s premiérkou Ivetou Radičovou  až

do konca novembra tvrdili, že sú schopní zdravotnú staroslivosť pre občanov SR zabezpečiť / mimochodom, tvrdia to doteraz/ a to napriek tomu, že k tomuto dátumu malo platnú výpoveď stále podané vyše 2000 lekárov z pôvodného počtu 2387.

5. Vláda a prezident len týždeň pred uplynutím výpovednej lehoty lekárov pripustili, že odchodom 2000 lekárov by mohli byť ohrozené životy a zdravie našich občanov aj keď o vážnosti situácie boli náležite informovaní niekoľko mesiacov dopredu.

6. Vyhlásenie núdzového stavu za týchto okolností je len priamym dôsledkom nekompetentnosti vlády, ktorá dlhodobo zanedbávala im zverené právomoci a situáciu v zdravotníctve neriešila. Nie je to teda dôsledok živelnej katastrofy, pandémie či prevádzkovej havárie, ktorá by vládu k takémuto kroku oprávňovala.

Za týchto okolností je vyhlásenie núdzového stavu možné považovať za zneužitie právomoci ústavných činiteľov, za manifestáciu moci a tyranie štátu, ktorá v demokratickom spoločenskom zriadení nemá obdoby a je cielene namierená proti lekárskemu stavu ako celku. A samozrejme sa jedná aj o selektívnu diskrimináciu lekárov, ktorí ako " pracujúci vo verejnom záujme" nemajú právo na štrajk. Zdá sa, že nemajú ani právo na výpoveď.Okrem toho lekárom vláda momentálne upiera aj ďalšie právo - právo na kolektívne vyjednávanie, keď odmietla naďalej rokovať s ich zástupcami a tvrdí, že s lekármi bude rokovať len individuálne. Nuž pani premiérke asi zabudli kolegovia sociológovia pripomenúť, že v demokratickej spoločnosti majú občania právo sa zhromažďovať, organizovať a delegovať svojich zástupcov, ktorích poveria zastupovaním svojich záujmov. Pri individuálnych rokovaniach s predstaviteľmi štátnej moci je totiž bežný občan v logickej nevýhode- nepripravený a ľahšie ovplyvniteľný či už " cukrom" alebo " bičom". Zákon o núdzovom stave hovorí, že vláda prijme všetky opatrenia k tomu aby mu zabránila. Odmietnutie vyjednávania so zástupcami LOZ, ktorí majú mandát od lekárov do tejto kategórie krokov nespadá. Zaujímavá by bola, v prípade, že vláda SR bude tak krátkozraká a núdzový stav skutočne vyhlási, aj reakcia Bruselu. Možno si naši politici všimli, že už niekoľko rokov sme členmi širšieho nadnárodného zoskupenia nazývaného Európska únia. A tá je , vážení, postavená na rešpektovaní občianskych a ľudských práv a na ochrane demokratických spoločenských hodnôt. Nosným princípom Európskej únie je slobodný pohyb osôb, tovaru a služieb. Ako bude vláda vysvetlovať prečo bráni lekárom v odchode a prípadnom uplatnení v zahraničí? A to mnohí z nich už teraz majú predjednané či vybavené alternatívne pracovné príležitosti v cudzine.

Len pred týždňom- pri príležitosti 17. novembra - sme počúvali oslavné reči o porážke totalitného režimu a viťazstve domokracie a skutočných hodnôt. Ale kto pamätá tie časy tak si musí povedať, že sa, okrem výmeny politickej garnitúry, zas až tak veľa nezmenilo.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Žiadne potraviny a autobus raz za týždeň. Okraj kraja, na ktorý sa zabudlo

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia. Trápia ich najmä cesty a nezamestnanosť, ale aj životné prostredie.

EKONOMIKA

Sagan či Hantuchová sa budú plateniu daní vyhýbať ťažšie

Ministerstvo chce zabrániť presunu ziskov.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?